SZKOLENIA OTWARTE
PROJEKTY SPECJALNE
SZKOLENIA ZAMKNIĘTE
DODATKI
Newsletter

baner

 

PRACA CUDZOZIEMCÓW W POLSCE PO ZMIANACH WCHODZĄCYCH W ŻYCIE OD 1.01.2018r. ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM PRACOWNIKÓW Z UKRAINY. NOWE ZEZWOLENIA NA PRACĘ ORAZ NOWA ZAOSTRZONA PROCEDURA „OŚWIADCZENIOWA” – KONSEKWENCJE NATURY PODATKOWEJ I W ZAKRESIE ZABEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO

 

Zapisz się - karta zgłoszenia

Szkolenie w pliku pdf


Poznań, 11 października 2017 r.
Wrocław, 13 października 2017 r.
Warszawa, 20 października 2017 r.
Gdańsk, 24 października 2017 r.

Program:

  1. Uwagi wstępne na temat dostępu cudzoziemców do polskiego rynku pracy.
    1. Sytuacja prawna obywateli Unii Europejskiej podejmujących pracę w Polsce – prawo do pracy na zasadzie swobody przepływu osób w ramach UE, EOG i Szwajcarii.
    2. Sytuacja prawna obywateli państw trzecich podejmujących pracę w Polsce, a zasada ochrony rodzimego rynku pracy, w tym szczególna sytuacja osób pochodzących ze wschodnich krajów sąsiednich, a zwłaszcza z Ukrainy – prawo do pracy na podstawie: systemu zezwoleń i oświadczeń pracodawcy o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi ze „Wschodu”.
  2. Praca cudzoziemców w Polsce – wprowadzenie od 2018r. nowych zezwoleń na pracę sezonową i nowej procedury „uproszczonej”, czyli zatrudnianie na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi oraz zmiany dotyczące podstawowego sytemu zezwoleń na pracę, wydawanych przez wojewodów.
    1. Przełomowe zmiany w przepisach dotyczących zatrudniania cudzoziemców – rozbudowa sytemu zezwoleń na pracę, wymuszona dyrektywą 2014/36/UE z 2014r. o warunkach pracy sezonowej – zezwolenia na pracę sezonową wydawane przez starostów powiatowych:
      1. Jak odróżnić pracę sezonową od prac innego rodzaju – definicja.
      2. Podmioty uprawnione do ubiegania się o zezwolenie na pracę sezonową.
      3. Pochodzenie cudzoziemców, a zezwolenia na pracę sezonową (obywatelstwo cudzoziemca).
      4. Organ prowadzący postępowanie i procedura uzyskiwania zezwolenia.
      5. Zawartość wniosku o wydanie zezwolenia.
      6. Treść zezwolenia.
      7. Opłata za wydanie zezwolenia.
      8. Terminy rozpatrzenia sprawy wydania zezwolenia – jak długo trzeba czekać ?
      9. Okres ważności zezwolenia.
      10. Zmiana zezwolenia.
      11. Przedłużenie zezwolenia.
      12. Przesłanki odmowy wydania zezwolenia – co jest przedmiotem badania organów ?
      13. Cofnięcie zezwolenia.
      14. Obowiązki podmiotu powierzającego pracę cudzoziemcowi po uzyskaniu zezwolenia.
      15. Wymagania ustawowe dotyczące zawierania umów z cudzoziemcami na pracę sezonową i umów związanych z zapewnieniem kwaterunku pracownikom sezonowym – treść umów i sposób ich zawierania.
      16. Obowiązki informacyjne związane z realizacją zezwolenia na pracę sezonową.
      17. Limity wydawania zezwoleń na pracę sezonową.
      18. Tworzenie rejestrów pracy i przetwarzanie oraz udostępnianie danych organom państwowym.
    2. Przełomowe zmiany dotyczące stosowania tzw. uproszczonej procedury zatrudnienia cudzoziemców ze Wschodu (w tym z Ukrainy), bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę – zaostrzenie wymagań przy stosowaniu zatrudnienia w ramach „procedury oświadczeniowej” :
      1. Pochodzenie cudzoziemców (obywatelstwo) i wykonywany zawód, a stosowanie procedury oświadczeniowej.
      2. Rodzaj pracy możliwy do wykonywania w procedurze oświadczeniowej.
      3. Elementy składanego oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.
      4. Wygaszanie „starych oświadczeń”.
      5. Podmioty uprawnione do składania oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi.
      6. Organy właściwe w procedurze oświadczeniowej.
      7. Warunki wpisania oświadczenia do ewidencji oświadczeń.
      8. Odmowa wpisania oświadczenia do ewidencji oświadczeń i odwołanie od tej decyzji administracyjnej.
      9. Obowiązki informowanie pracodawcy dotyczące podjęcia lub niepodjęcia pracy przez cudzoziemca oraz uprawnienia informacyjne cudzoziemca.
      10. Limity rejestracji oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi.
      11. Tworzenie rejestrów oświadczeń i przetwarzanie oraz udostępnianie danych organom państwowym.
    3. Zmiany przepisów prawa dotyczące wydawania przez wojewodę zezwoleń na pracę.
      1. Nowe sytuacje wymagające uzyskania zezwolenia na pacę.
      2. Zmiany w procedurze uzyskiwania zezwoleń na pracę.
      3. Przesłanki dla: odmowy wydania zezwoleń na pracę, zmiany zezwoleń i cofnięcia zezwoleń.
      4. Tworzenie rejestrów pracy i przetwarzanie oraz udostępnianie danych organom państwowym.
    4. Zasady na jakich cudzoziemcy pracujący w Polsce podlegają opodatkowaniu oraz obowiązkowi ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego – najważniejsze kwestie.
      1. Zasady rozpoznawania ograniczonego i nieograniczonego obowiązku podatkowego w Polsce.
      2. Kryteria: miejsca zamieszkania, pobytu na terenie Polski, ośrodka interesów życiowych – jak je rozumieć i stosować.
      3. Zasady stosowane przy opodatkowaniu osób objętych nieograniczonym obowiązkiem podatkowym (rezydenci) i ograniczonym obowiązkiem podatkowym (nierezydenci) - technika rozliczenia na zasadach ogólnych oraz rozliczenia podatku w formie ryczałtu.
      4. Znaczenie postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę dla prawidłowego rozliczenia podatku dochodowego rezydentów i nierezydentów.
      5. Certyfikat rezydencji – istotne informacje o dokumencie i konsekwencjach jego posiadania lub braku.
      6. Zasady opodatkowania dochodów z pracy najemnej określone w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania.
      7. Technika rozliczenia podatkowego umowy o pracę oraz umów zlecenia i o dzieło zawartych z cudzoziemcem – kiedy zaliczki na podatek, a kiedy podatek zryczałtowany ?
      8. Podatkowe obowiązki informacyjne związane z pracą cudzoziemców w Polsce (PIT-11, IFT-1/R).
      9. Podleganie systemowi zabezpieczeń społecznych – zasada terytorialności i zasada stosowania jednego systemu, a zasady koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w Unii Europejskiej i poza nią.
      10. Zasady podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu osób zagranicznych pracujących w Polsce – zasada podlegania ubezpieczeniu społecznemu w kraju wykonywania pracy i wyjątki, w tym procedura uzyskania zaświadczenia na dokumencie A1.
      11. Zasady objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym stosowane w przypadku pracowników transgranicznych.
      12. Problematyka ustalania podstawy wymiaru składek na ZUS i NFZ i podstawy poboru podatku PIT, czyli co wchodzi do tej podstawy jako przychód podatkowy, a co nie (w tym kiedy należy uznać, że świadczenie nie stanowi przychodu cudzoziemca !!!), oraz wycena wartości świadczeń nieodpłatnych i częściowo odpłatnych.
      13. Zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, a wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne – różnice i podobieństwa.
      14. Zasady związane z uprawnieniem do świadczeń zdrowotnych na podstawie karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego).
      15. Zasady podlegania ubezpieczeniu społecznemu stosowane w przypadku pracowników zatrudnionych przez zagraniczne przedsiębiorstwa nieposiadające w Polsce siedziby ani przedstawicielstwa.

Powyższy program możemy przygotować również w formule szkolenia zamkniętego,  uwzględniając specyfikę Państwa Organizacji oraz szczegółowe potrzeby.

Prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami: (22) 201 07 75 | (22) 378 17 68 | (22) 207 21 15 | (22) 201 28 22

Prowadzący:

Paweł Rybaczyk

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Karierę zawodową związaną z prawem podatkowym rozpoczął w 1995 r. pracą w Ministerstwie Finansów, gdzie do jesieni 1996 r. zajmował stanowisko Radcy w Departamencie Podatków Bezpośrednich i Opłat w Ministerstwie Finansów. Zawodowo doradztwem podatkowym zajmuje się od 1996 r. W latach 1996-2004 r. był pracownikiem w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy Sp. z o.o. w Warszawie jako Główny Konsultant Podatkowy a później doradca podatkowy.Specjalizuje się w obsłudze podmiotów gospodarczych w zakresie podatków bezpośrednich (podatki dochodowe CIT i PIT) i postępowań podatkowych oraz sądowo-administracyjnych związanych z podatkami dochodowymi.

Zajmuje się głównie obsługą podmiotów gospodarczych z sektorów: produkcja, handel i dystrybucja, nieruchomości, media, szkolnictwo wyższe. Uczestniczył w opracowywaniu opinii prawnych i dokumentów procesowych, a także w opracowaniu i wdrażaniu u klientów szeregu procedur podatkowych mających na celu usprawnienie zarządzania ryzykiem podatkowym w zakresie podatków CIT i PIT (m.in. procedury dotyczące: cen transferowych, podróży służbowych, używania przez pracowników samochodów i innych składników majątku w firmie, rozliczania wydatków na reklamę i reprezentację oraz procedury przekształcenia formy prawnej prowadzonej działalności).

Jest współautorem szeregu publikacji książkowych m.in.: „Prawa i obowiązki pracodawców i innych płatników podatku dochodowego od osób fizycznych w 1997 r.” wyd. ISP Warszawa aktualizowana w kolejnych latach, „Komentarz do ustawy o podatku dochodowym d osób prawnych” wyd. ISP Warszawa 2004 r., „Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych na 2003 r.” ISP Warszawa. Jest także autorem artykułów publikowanych m.in. na łamach: „Biuletynu Instytutu Studiów Podatkowych” i „Fiskus.”

Jest również cenionym i uznanym wykładowcą, a dotychczas przeprowadził kilkaset szkoleń i wykładów, w których uczestnikami byli zarówno pracownicy służb księgowych, aparatu skarbowego i administracji państwowej, doradcy podatkowi, jak i kadra zarządzająca przedsiębiorstw odpowiedzialna za sprawy podatkowe i finansowe.

Koszt uczestnictwa w szkoleniu:

450 PLN netto/osoba. Druga i kolejna osoba z tej samej firmy: 350 PLN netto/osoba

Warunki rezygnacji:

Rezygnację przyjmujemy najpóźniej 7 dni przed szkoleniem w formie pisemnej (e-mail). Rezygnacja w późniejszym terminie wiąże się z koniecznością pokrycia kosztów w 100%. Nieobecność na szkoleniu nie zwalnia z dokonania opłaty 

Zapisz się - karta zgłoszenia

Prawa Autorskie Copyright © 2017 MAY AGENCY SPEAKERS TRAINING & CONSULTING

Dokumenty, grafiki, skrypty i inne pliki tworzące portal www.mayagency.pl są własnością MAY AGENCY TRAINING SPEAKERS & CONSULTING. Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli, chyba że są oznaczone jako "COPY FREE" lub "BEZ OGRANICZEŃ". Zawartość stron, oraz innych publikacji autorstwa MAY AGENCY TRAINING SPEAKERS & CONSULTING podlega ochronie prawa autorskiego.

Prawa autorskie programów szkoleniowych należą do ich autorów. MAY AGENCY TRAINING SPEAKERS & CONSULTING zezwala na kopiowanie dokumentów publikowanych na stronie www.mayagency.com.pl tylko w celach prywatnych. Kopiowanie w celach komercyjnych lub nieprywatnych i rozpowszechnianie jakąkolwiek metodą poligraficzną, czy elektroniczną jest zabronione, chyba że zostało inaczej uzgodnione z Radcą Prawnym MAY AGENCY TRAINING SPEAKERS & CONSULTING (tel. (22) 201 28 22).

Pojedyncze dokumenty publikowane przez MAY AGENCY TRAINING SPEAKERS & CONSULTING w internecie mogą zawierać inne notki z prawami autorskimi związane z tymi dokumentami.

Menedżerskie

Finansowo-Księgowe

HR, Kadry i Płace 

Projekty Specjalne

Szkolenia Zamknięte

Umiejętności osobiste

Prawo

Asystentki i sekretarki

Podatki

Rachunkowość

Finanse



Prawo Pracy

Czas Pracy

Ubezpieczenia społeczne

HR

Mówcy inspirujący

Special Express Training (SET)

Coaching medialny

Mystery shopping 

Innowacyjność

Szkolenia zamknięte - informatyczne

Szkolenia zamknięte

Zarządzanie zmianą

Train The Trainers


Szkolenia specjalistyczne  |  Zarządzanie projektami  

BESTSELLER - Wystąpienia publiczne z Krystyną Jandą

Voucher szkoleniowy | Karta zgłoszeniowa | Plan szkoleń | Outdoor/Integracja | Eventy | Gra miejska 

O nas: Firma szkoleniowa | Trenerzy | Praca | Kontakt        Filmy video: Szkolenia | Referencje

Na tej stronie wykorzystywane są pliki cookies.
Dowiedz się więcej w Polityce cookies

Znajdziesz nas także na:       YouTube     Facebook   Blog


GRUPA EN BLOC © 2018 - Mówcy inspirujący, szkolenia, coaching i consulting

  Platforma: iCMS3